
Vriendendag en ALV voor VVvA leden op 7 november
PROGRAMMA VRIENDENDAG (aanmelden verplicht, behalve voor de pauze en napraten)
10.30–12.00 Workshop boogschieten
12.00–13.00 Lunch (tegen betaling)
13.00–14.30 Algemene Ledenvergadering
14.30–15.00 Pauze
15.00–16.00 Lezing “Bogenmakers voor de Heren van Blois, Schoonhoven”
16.00–17.00 Napraten, hapje en drankje
De workshop boogschieten wordt georganiseerd door de leden van Scutterie van St. Sebastiaen aangevuld met Jankees Braams.
Graag tijdig aanmelden via: https://www.vrienden-archeon.nl/tickets/
De lunch kent een eigen bijdrage van 12,50 euro; graag tijdig aanmelden via: https://www.vrienden-archeon.nl/tickets/
De middaglezing wordt verzorgd door Jankees Braam uit Boskoop en is een enthousiaste boogschutter van historische handbogen, een hobby die is uitgelopen tot veel meer dan alleen dat.
Graag tijdig aanmelden via: https://www.vrienden-archeon.nl/tickets/
Activiteiten bij VVvA
Op de activiteitenagenda op onze website staan de volgende activiteiten gepland:
- 7 november, ochtend workshop boogschieten
- 7 november, middag lezing Bogenmakers voor de Heren van Blois
- 8 december, lezing over de geschiedenis van de Zijderoute
Klik hier voor de volledige informatie en het bestellen van de gratis tickets: https://www.vrienden-archeon.nl/agenda/

Archeon organiseert nieuw evenement: Archeon kerstmarkt
Deze winter komt er een nieuwe kerstbeleving naar het Groene Hart: de Archeon Kerstmarkt. Van vrijdag 13 tot en met zondag 15 november 2026 kunnen bezoekers zich onderdompelen in de sfeer van Kerst, met duizenden lichtjes, kerstkraampjes, ambachten, muziek, entertainment en winterse activiteiten.
De Archeon Kerstmarkt vindt plaats in het sfeervolle Archeon en biedt bezoekers een bijzondere combinatie van kerstshoppen, vermaak en gezellig samenzijn. In de overdekte en verwarmde kerstmarkt staan verschillende kramen met bijzondere cadeaus, lifestyleproducten en ambachtelijke artikelen. Bezoekers kunnen er inspiratie opdoen voor de feestdagen en kennismaken met verschillende ambachten.
Een winterse wereld vol lichtjes en muziek
Naast kerstshoppen en ambachten is er volop vermaeck te beleven. Op het winterplein zorgen duizenden lichtjes voor een feestelijke uitstraling. Dickens-figuren zorgen voor onverwachte ontmoetingen en brengen de historische sfeer van Archeon helemaal tot leven. Van muziek en theater tot verrassende acts: er is steeds iets te zien en te beleven. Zo wordt een bezoek aan de Archeon Kerstmarkt een compleet dagje uit.
Wie zelf aan de slag wil, kan deelnemen aan verschillende winterse activiteiten en workshops. Natuurlijk zijn ook de Kerstman en verschillende horecapunten aanwezig. Bezoekers kunnen tussendoor opwarmen met warme chocolademelk, koffie of een winters hapje en drankje.
Smeedweekend – 17 en 18 oktober
Bezoekers kunnen meekijken bij de vuursteensmid, de bronsgieter, de ijzermakers en de “gewone” smid, die in dit weekend helemaal in de belangstelling staan. Ontdek hoe van oer erts het ijzer wordt gemaakt. Van vuursteen werden scherpe voorwerpen gemaakt, zoals messen, bijlen en dissels. Later werden deze voorwerpen gemaakt van brons en daarna van ijzer en staal door smeden.
Zondagsbrunch – 11 en 25 oktober
Op meerdere zondagen per jaar geniet je bij Museumpark Archeon van een uitgebreide zondagsbrunch voor het hele gezin. Kom samen brunchen en beleef een heerlijke zondag uit, waarbij de entree tot het park volledig inbegrepen is. Ook ontvangen kinderen een activiteitenpas, zodat zij na de brunch volop kunnen meedoen aan de historische activiteiten in het park. Graag ontvangen wij uw reservering van tevoren zodat wij u optimaal kunnen ontvangen.
Meer informatie en alle andere evenementen in Archeon: https://www.archeon.nl/nl/evenementen.html en https://www.vrienden-archeon.nl/tickets/

Wij zoeken vrijwilligers voor ons nieuwe viskamp, hoofd communicatie en een nieuwe hoofdredacteur voor NoVA
Het door ons geschonken prehistorische viskamp is nog niet alle dagen geopend voor het publiek, dat is best jammer! Dat komt omdat er nog te weinig bezetting is op het viskamp zelf om het publiek te vertellen over het leven en vissen in die tijd. Daarom zoeken wij hiervoor ook nieuwe vrijwilligers die daar willen werken. Dat kunnen bestaande vrijwilligers zijn die dit erbij willen doen en/of nieuw te werven vrijwilligers. Archeon zal dit najaar voor een instructie/kennis cursus zorgen. Doe je mee? Meld je aan via vrijwilligers@vrienden-archeon.nl Zie verder die pagina voor de vacature van Hoofd Communicatie en de andere vacatures.
Sjaak van der Velden, onze hoofdredacteur NoVA stopt in het voorjaar 2027 met zijn werk voor NoVA. Daarom zoeken we een enthousiaste hoofdredacteur welke samen met het redactieteam ons magazine wil maken. Twee keer per jaar brengt het VVvA bestuur i.s.m. Archeon directie een magazine uit: Nieuws van de Vereniging Vrienden van Archeon (NoVA). NoVA heeft een informatief karakter, publiceert interviews met vrijwilligers en bevat artikelen met archeologische informatie over de drie tijdperken van Archeon, te weten prehistorie, Romeinse tijd en middeleeuwen Daarnaast zijn er vaste rubrieken zoals Boeken & tentoonstellingen en een stripverhaal. Interesse? Neem contact op met Leo van Sister via communicatie@vrienden-archeon.nl
Heb je suggesties verbeteringen waarmee onze vereniging haar voordeel kan doen? Aarzel niet en meld ze aan de voorzitter: voorzittervvva@vrienden-archeon.nl.

Romeinse muur Matilo
Op 20 september werd de muurschildering in de Matilo-tunnel in Leiden feestelijk geopend. Het idee van deze schildering werd vanuit de wijk aangedragen om de leefbaarheid in de wijk te verbeteren en de Romeinse geschiedenis van de stad en de wijk meer zichtbaar te maken.
In de schildering zijn voorwerpen te zien die tijdens de opgravingen in het Romeinse castellum en de vicus in de wijk zijn gevonden. De muurschildering kwam tot stand dankzij de samenwerking tussen Wijkcomité Roomburg-Meerburg, het Rijksmuseum van Oudheden, kunstenaarscollectief Zender & Chaos en de gemeente Leiden.

Zomer in het Romeinse rijk in Garderen
Zandsculpturen
Kom nu kijken en beleef de grootste zandsculpturen tentoonstelling van Europa, waar het thema Het Romeinse Rijk centraal staat. In deze unieke overzichtstentoonstelling zie je de opkomst, bloei en val van het Romeinse Rijk in indrukwekkende zandsculpturen, van keizers en soldaten tot het dagelijks leven, de Romeinse invloed in Nederland en de Neder-Germaanse Limes, die dit jaar vijf jaar UNESCO Werelderfgoed is. Entree is 15,50 euro voor volwassenen.
Meer informatie: https://zandsculpturen.nl/

Werkgroep Erfgoedbescherming Westland (juryprijs) en Stichting Oude Begraafplaats Gouda (publieksprijs) winnen de Erfgoedparel 2026.
Deze erfgoedvrijwilligersprijs van Zuid-Holland is onlangs uitgereikt tijdens de Erfgoeddag op 24 september. De Erfgoedparel is een initiatief van Erfgoedhuis Zuid-Holland en mede mogelijk gemaakt door provincie Zuid-Holland.

Tentoonstellingen
ArcheoLab in Alphen a.d. Rijn
Naast onderzoek sessies worden er ook thematische workshops georganiseerd. Denk aan Romeinse beauty- en haarmode, een muntenmiddag waarbij je je eigen Romeinse munten mee kunt nemen, koken naar Romeinse recepten of het samen bereiden en proeven van Romeinse hapjes. Nu het ArcheoLab officieel is geopend, kan iedereen, van jong tot oud, deelnemen aan de tweewekelijkse ArcheoLab-sessies. Deze vinden plaats op:
Vrijdagmiddag, van 13.30 tot 16.30 uur en Zaterdagochtend, van 10.30 tot 13.30 uur Inschrijven kan via de website van Rijn en Venen. Langskomen en kennismaken zonder inschrijving is ook mogelijk.
Rijksmuseum van Oudheden – Leiden
Nieuwe tentoonstelling: Romeins leer, kleine tentoonstelling te zien t/m eind 2028
Leer was een geliefd materiaal in de Romeinse tijd en werd veelvuldig gebruikt. De collectie van het Rijksmuseum van Oudheden omvat duizenden objecten en overblijfselen uit die tijd, die allemaal in Nederland gevonden zijn. In Romeins leer ziet u de mooiste en belangrijkste leren objecten uit onze collectie, waaronder tientallen schoenen, een zadel en zelfs een Romeinse legertent.
Natuurhistorisch Museum Maastricht – “Ontmoet Bèr – Mosasaurus Experience”; T/m 31 dec 2026
Museum Staphorst – Vanbodemvondst tot geschiedenis
27 maart – 19 december 2026 Expositie over vondsten uit de bodem van Staphorst en wat ze vertellen over de lokale geschiedenis (1400–1600).
Lijst van archeologische musea in Nederland: Archeologische musea in Nederland

Video opnames in Archeon van Erik Elshout
VVvA heeft op YouTube een eigen videokanaal waar regelmatig video’s toegevoegd worden en dat is: https://www.youtube.com/@archeovideolink/videos
Erik Elshout en zijn team van de VVvA activiteitencommissie zijn regelmatig aan het filmen bij VVvA evenementen en lezingen en in museumpark Archeon zelf bij evenementen en activiteiten Zij hebben inmiddels een hele collectie opgebouwd, welke je allemaal kunt bekijken. Veel kijkplezier!
Lees NoVA op de homepage: https://www.vrienden-archeon.nl/
En ophttps://www.vrienden-archeon.nl/nova/
Bekijk het fotoarchief van Vereniging Vrienden van Archeon
Ons lid Willem de Jeu fotografeert regelmatig de activiteiten van VVvA en van Archeon zelf. Die foto’s heeft hij voor ons opgeslagen in de “cloud”. Om die te kunnen bekijken of te kunnen downloaden dien je als lid in te loggen op onze kalendersite. Bovenaan deze nieuwsbrief staat de link naar het VVvA fotoarchief.
Meld je als lid aan voor de VVvA-Facebook ledengroep en deel ook je tips en belevenissen
VVvA heeft voor haar leden een eigen Facebook pagina voor haar leden en vrijwilligers. Daar kunnen leden die zich aanmelden zelf tips, ideeën, belevenissen en oproepen plaatsen welke een relatie hebben met Archeon, VVvA, geschiedenis en archeologie.
Meld je bij onderstaande link aan en post zelf ook jouw tips, foto’s en belevenissen v.w.b. archeologie, VVvA en Archeon. Https://www.facebook.com/groups/472372766428505/


